Websupport | Podcasty o online podnikaní

Ako sa programuje banka (Marián Horňák)

December 13, 2021

Viete, koľko trvá naprogramovať modernú a digitálnu banku from scratch? A čo všetko na to vlastne potrebujete? Je crypto len pozlátko alebo mu banky veria? Koľko je pravdy na tom, že banky majú svoje systémy stále písané v jazykoch ako Cobol či Fortran, ako sa často v rôznych vtipoch spomína? Či je FinTech len buzzword alebo sa tam dejú užasné veci, sme sa rozprávali s Mariánom Horňákom.

Marián vyštudoval informatiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. Už počas bakalárskeho štúdia nastúpil na pozíciu junior developera v spoločnosti Vacuumlabs. V tom čase bola firma rozbiehajúcim sa startupom a jej súčasťou bolo približne 20 ľudí. Marián sa počas uplynulých rokov vypracoval až na pozíciu Head of Delivery. A to všetko v rámci jednej firmy. Dnes je v spoločnosti s takmer 400 ľuďmi zodpovedný za udržiavanie kvality developerských výstupov klientských projektov.

Popritom sa venoval aj edukatívnej činnosti. Už od detstva sa zúčastňoval korešpondenčných seminárov a vzdelávacích aktivít pod hlavičkou o. z. Trojsten. Neskôr začal sám prednášať a stal sa organizátorom táborov pre deti, ktoré nadchýňa matematika, fyzika a informatika.

V diskusii s Mariánom Horňákom sa dozviete:
- Čo pre Vacuumlabs znamená bezpečnosť?
- Ako vzniká nová online banka?
- Aké technológie sa používajú?
- Ako sa vyberajú?
- Kde nájsť správnych ľudí do tímu?

Diskusiu moderuje Fero Volár, ktorý je Head of Server products vo Websupporte a píše blog alian.info.

Websupport Tech Talks sú diskusie s expertmi o témach ako cloud, vývoj aplikácií a webov, backend, DevOps, bezpečnosť, vzdelávanie v tímoch a open-source.

Podbean App

Play this podcast on Podbean App